Pidamine

Kõik mis on vajalik, et pidada gekosid terraariumis:

Pidada Gekosid Terraariumis
1. terraarium peab olema horisontaalne,suurused kas 60х40х30 või 80x40x40;
2. valguslamp;
3. jootmisnõu ( puhas vesi vahetada vähemalt kord kahe päeva jooksul);
4. pintsett söötmiseks;
5. pintsett koristamiseks;
6. termomeeter temperatuurse reziimi kontrollimiseks;
7. substraat: suur veerkivi,paks paber;
8. peidukohad;
9. niiskuskamber;
10.kaltsium,vitamiinilisandid;
11. termopael või termovaip.

Üld info:

Eluviis: Elab kivises eelmäestikus,vältides põuaseid kõrbeid.
Kodumaa: Afganistan, Iraak, India, Pakistan, Iraan.

Eluiga varieerub sõltuvalt tingimustest 10-16 aasta vahel (võib-olla ka 20-30 aastat).

Pidamise tingimused: 

Leopard gekode pidamiseks on vajalik horisontaalne terraarium. Piisav on 60x45x30 maht – sellest piisab paarile või siis isasele ja kahele emasloomale. Kindlasti peaks meeles pidama, et ühes terraariumis ei ole lubatud pidada rohkem kui üht isast kuna leopard gekod (nagu ka teised sisalikud) on väga territoriaalsed ja kaklused nende vahel võivad lõppeda lemmiku hukkumisega. Terraariumis peab olema 2 tsooni-soe ja külm, et leopard geko võiks iseseisvalt valida tema jaoks hubasema tsooni. Terraariumis on vaja kindlasti teha peidukohti mõlemasse tsooni. Unustada ei tohi ka väikese sügavusega veekaussi (vett tuleks vahetada vähemalt kord kahe päeva jooksul).

Niiskus:

Tuleks meeles pidada, et leopard gekod vajavad kõrbe tüüpi terraariumit ning krunti, kuid  seinu pole vaja niisutada. Mugavuse jaoks  on peaks tegema „niiskuskambri“  mis tuleks paigutada jaheda tsooni nurka, selleks sobib igasugune mahuti kuhu pannakse niiske kangas. Selline kamber on vajalik nahavahetuse protsessiks ning reptiili naha tervena hoidmiseks.

Krunt:

Ärge kasutage liiva, sellest võib teie lemmikloom hukkuda. Paljud terraariumite pidajad kasutavad tavalist puhast paberit või spetsiaalset suurt veerist, mis on eelistatuim variant sisaliku hügieeni ja turvalisuse seisukohalt. Juhul kui Te soovite ilusasti kujundada terraariumit, siis optimaalseks jääb suurte veeriste ja  kivide asetamine terraariumi põhjale. Pidage meeles, et kõik „ilu“ – see on ainult Teie jaoks, loomale on tähtsaimad nõudmised temperatuur ja toitumine. On vaja täheldada,et leopard gekod on väga puhtad loomad ning tualeti jaoks kasutavad üht ja sama kohta. Ärge olge laisad ning puhastage see esimesel võimalusel!

Ultraviolettkiirgus:

Ultraviolettkiirgus on vajalik kõikidele loomadele, reptiilidele ja lindudele, et väljat töötata D3 vitamiini ning omandada organismile kaltsium. D3 vitamiini võib geko saada mineraal-, kaltsiumi- või vitamiinilisanditest. Leopard geko on öise eluviisiga loom, seepärast ei ole ultraviolettkiirgus tema jaoks eriti tähtis.

Vitamiinid ja mikroelemendid:

Reptiilide jaoks eksisteerib suur hulk spetsiaalseid vitamiine ja mineraallisandeid, mis enamjaolt on pulbrid. Sellisena on neid väga lihtne kasutada, piisab ainult elus toit üle puistata ja anda gekole.

Temperatuurne reziim:

Leopard gekodel on temperatuuri  kontroll kohustuslik. Keskmine  temperatuur  terraariumis peaks olema jahedas 23- 24 ja soojas umbes 30 kraadi. Terraariumit on võimalik soojendada termopaela ja termovaiba, aga mitte sooja lambiga. Kindlasti peab arvestama, et temperatuur ei alaneks alla 20 kraadi, sest see on gekodele väga ohtlik. Kasutades termopaela või termovaipa ei ole vaja neid välja lülitada.

Söötmise reziim:

Leopard gekod on karnivoorsed kiskjad, nende menüü koosneb järgnevast: kilgid ,prussakad, ritsikad, mardikad ja liblikad.
Terraariumis pidamise juhul söödetakse gekosid:

•erinevate prussakatega
• tirtsudega
• kilkidega(eelistatavalt, kuna kilk on toitvam ja rohkem balansseeritud);
• zoofobas (pigem nagu hõrgutis, mitte sagedamini kui kord nädalas);
• jahuuss (kõige sobimatum varjant, ei ole lubatud anda rohkem kui kaks-kolm tükki ühe korraga);
• vahaussid (pigem nagu hõrgutis,mitte sagedamini kui kord nädalas).
• vastsündinud hiired. Ei ole kohustuslik (mitte sagedamini kui kord kuus, kaltsiumi täiendamiseks. Reeglipäraselt antakse emasloomadele pärast rasedust).

Enne leopard geko toitmist peaks toit ise olema küllastatud ehk toitunud. Tund aega enne söötmist andke ritsikale või prussakale värskeid puu- või juurvilju. Soovitavalt ärge andke loodusest püütud ritsikaid või putukaid, sest nad  võivad olla haiged ning nakatada teie lemmiklooma. Sisalikku võib sööta iga kahe-kolme päeva tagant, andes talle umbes 5-10 putukat. Kogus sõltub reptiili vanusest ja valitud toidu liigist. Kuni 3 kuu vanuseni on soovitatav igapäevane söötmise reziim, 3-6 kuu vanusena iga kahe päeva tagant ja edasi 2-3 korda nädalas. Täielikku söögikoguse kontrolli tagamiseks on parim viis kasutada pintsette, kuid võib kasutada ka sööginõud, kuhu pannakse putukad. Oluline on mitte jätta sööt terraariumisse, kuna ritsikad, maimud jne võivad vigastada, hammustada jäsemeid või süüa mahukaid nahapindasi Teie magaval sisalikul.Tuleb arvestada,et leopard gekod on väga liigsöömisele kalduvad, mis puudutab eriti emasloomi, seepärast ei ole otstarbekas täiskasvanuid isandeid üle sööta, kelle organism rasvumise juhul kaotab võimaluse paljuneda.

Paljunemine:

Emasloom saab suguküpseks 9-11 kuu vanuselt , isased umbes 1 aastaselt. Vaatamata varasemale emaloomade suguküpsusele, ei ole soovitatav neid paaritada varem kui kahe aastaselt. Määravaks faktoriks paljunemisel  on jahutusperioodi loomine, (teiste sõnadega,talvitus) kui sisalikud on mitteaktiivsed. Eduka paljunemise jaoks on otstarbekas mõne aja jooksul (kuni 1 kuuni) isas- ja emaslooma eraldi pidada. Pärast eraldamisperioodi on mõistlik suguküpsed loomad kokku viia, asetades emane isase terraariumisse. Juba kuu (võib juhtuda ka kahe nädala) pärast alustavad emaloomad  kurna tegemist ( kurn e.  munakurn on korraga hautav munade paar, kuid neid või olla mitu). Inkubatsioon temperatuuril 27-30C kraadi võtab aega  56 kuni 72 ööpäeva (keskmiselt 2 kuud).Inkubatsiooni on parem korraldada spetsiaalselt varustatud inkubaatorites, mis tagavad vajaliku niiskuse ja temperatuuri säilimise.